Erakordne suvi on meisse laadinud tublisti rõõmu ja tegutsemislusti. Ehk on just nüüd õige hetk suunata suvel talletatud energia millegi muutmisse. On tavapärane, et puhkuste lõpp ja uue sügishooaja algus on paljudele aeg, kus otsustatakse teha oma elus muutusi, mis toetaksid tervist, parandaksid üldist vormi ja tooksid lähemale soovitud kaalunumbri.

Eesmärke püstitades ei aduta aga sageli, et kestvate tulemuste saavutamiseks on vaja muuta eluviisi. Kõike korraga muuta on raske ja sellest lähtuvalt pakun välja viis eluviisi ja toitumisalast soovitust, mille fookuses hoidmine parandab kindlasti elukvaliteeti ja seeläbi tervist.

  1. Tunne oma vajadusi

Oluline on saavutada tasakaal toidust saadavate toitainete ja toiduenergia vahel. Toiduaineid tuleb kombineerida nii, et kaetud oleks energia- kui toitainetevajadus (valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid ja mineraalained). Ükski toiduaine eraldivõetuna ei kata kunagi inimese kõiki vajadusi erinevate toitainete osas ja seetõttu ei saa me kasutada enamikel juhtudel must-valget lähenemist: hea-halb toiduaine. Kõik sõltub inimese individuaalsetest vajadustest ehk me saame rääkida vajadustepõhisest söömisest.

Seega, tee selgeks, millises koguses vajad erinevatest toidugruppidest erinevaid toiduaineid ja söö selle alusel. Abiks on toitumine.ee ja nutriata.ee lehtedelt leitav info. Kui oled taimetoitlane, siis tutvu tasakaalustatud toitumise põhimõtetega lehel http://vegan.ee/soomine-elustiil/toitumisinfo/taimetoitluse-pohitoed/

  1. Söö regulaarselt

Regulaarne söömine hoiab ainevahetuse aktiivse ja aitab vältida ülesöömist. Lisaks aitab regulaarsus toidukordades hoida kontrolli all isusööste. Planeeri oma päeva selles osas teadlikult ja märgi toidukorrad päeva olulise osana oma agendasse. Jaota toidukorrad nii, et õhtusöök ei kataks üle 25-30 protsendi päevasest energiavajadusest. Kui soovid kaalu kaotada, siis ära loobu õhtusöögist, aga jälgi, et antud toidukord oleks energia mõttes pigem päeva kergeim söögikord.

  1. Vaata üle magusatarbimine ning luba maiustamist endale vaid täis kõhuga.

Kui oled magusasõber, on raske ainult tahtejõu varal maiustamisest täielikult loobuda. Oht on selles, et kui sööme magusat tühja kõhuga on portsjoneid raske kontrollida. Seetõttu, kui lubad endale meelepärase maiuse, tee seda vaid peale põhisööki. Lisaks õpi lugema pakenditelt infot lisatavate suhkrute kohta ja harjuta end valima mistahes toidugrupist tooteid, kus suhkru sisaldus on väiksem.

  1. Maga ja puhka piisavalt

Sageli alahinnatakse unepuuduse ja vaimse tervise mõju kehakaalule. Täisväärtuslik uni ja vaimne tasakaal on tervise, sealhulgas kaalukontrolli, nurgakivid. Hoolitseme küll endi väljanägemise eest, kuid unustame igapäevaselt pöörata pilgu sisemaailma, et korrastada omi mõtteid ja tundeid. Korrastamata tunde- ja mõttemaailm nõrgestab aga meie vaimu, tõstab stressitaset kui rikub pahatihti une. Sama kehtib ka vastupidi. Unepuudus lõhub meid vaimselt. Vähene puhkus ja vaimne kurnatus mõjutavad olulisel määral seedetrakti tööd, hormonaalset tasakaalu ning meie toiduvalikuid. Seega on vaimse tervise eest hoolitsemine sama oluline kui oma füüsisele tähelepanu pööramine.

Hea une kümne käsuga saad tutvuda lehel: http://www.unemeditsiin.ee/?q=node/84

  1. Liigu piisavalt

Kui sa ei ole regulaarne spordisaali külastaja ega soovi või ei saa liialt aega konkreetsetele treeningutele pühendada, tuleb oma päev planeerida nii, et kõndides saaks kaetud võimalikult pikad vahemaad. Igapäevaseks minimaalseks eesmärgiks võiks olla 5 – 6000 sammu, millele tuleks lisada iganädalaselt vähemat 2 x 20 minutit lihaseid aktiveerivaid tegevusi või lihastrenni. Nii hoiad oma keha liikumises ja seeläbi toetad ka ainevahetust.

Loe lisaks SA Toitumiskliinikust

Broneeri aeg toitumisarsti vastuvõtule