39. PEATÜKK: “Mida teeb Marit Bjørgen õigesti?”

Marit Bjørgen on tuntud Norra suusataja. Ja mitte lihtsalt suusataja, vaid üks kõigi aegade kõige paremaid suusatajaid, sest ta on kaheksakordne olümpiavõitja ja kaheksateistkordne maailmameister, ma muid võite praegu ei hakka üles lugema – kahtlemata minu targad lugejad said juba aru – kellega tegu. 

Eric Brauer saatis mulle ühe video, tegelikult juba paar nädalat tagasi, aga ma jõudsin sellesse süveneda alles eile. Ja siin videos muuhulgas analüüsitakse treenimist ja saavutusi. Aga ennekõike süveneb Dr. Stephen Seiler küsimusse, kuidas saaksid tavalised inimesed treenida, nagu tippsportlased või vastupidavusalade tipud. Kahtlemata on soe soovitus see video kõigil ära vaadata, aga kes ei jaksa, siis kiire resümee on selline. 

“No pain, no gain” – see slogan ei tööta. Treenides kogu aeg punases, ei tule mitte mingisugust tulemust, mis oleks kasulik, jääv, aitaks meie organismi edasi või teeks meid terveks. See ainult lõhub ning pikaajaliselt ei ole see jätkusuutlik. Näide, mille Dr. Seiler tõi oli aga just Marit Bjørgen’i oma ja tuleb välja – et kui hüpoteetiliselt jagada treningud kolmeks, rasked (punane) keskmised (kollane) ja mõnusad (roheline) – siis suurema osa ajast, treenib Marit Bjørgen justnimelt rohelises tsoonis. Mõistagi pean nii suurte saavutustega sportlane käima ära ka kollases ja punases, ent suur osa treeningutest on sellises tsoonis, kus Sa suudad sõbraga juttu ajada trenni ajal. Mulle omakorda tundub, et meie, kes me ilmselt olümpiale enam ei lähe või ka maailmameistrivõistluste tagaishoidliku tasemeni ei küündi, ei pea üldse käima selles punases ja kollases tsoonis. Piisab täielikult rohelises liigutamisest – oleme ise tervemad ja jaksame seda treeningu tungalt kanda elu lõpuni, pidevalt stabiilselt ja heatujuliselt. 

P.S. Foto ma laenasin Tronderbladetist ning jah, ma ei pannud meelega seda tema biitseptsi pilti.

Dr. Stephen Seiler / TEDx Arendal video:

Jätkub…..

Broneeri aeg Dr Anneli Talviku vastuvõtule

Loe ka teisi Toomas Luhatsi blogi peatükke