23. PEATÜKK: “ “Ikigai”

Kuna jaapani keeles oleme me teadagi kõik kõvad poisid, siis ilmselt pole vaja tõlkida. Et ikkagi võiks? Okei, ma amatöörina proovin seda teha. 

Hästi üldiselt on selle Ikigai tähendus – põhjus olemiseks. Veidi laiendades, tähendab see tähenduslikku valitud teekonda elus, mis annaks õiguse öelda, et elu on korda läinud, et järgides seda oma teekonda saavutad rahulolu ja õnnetunde, mis koos hea tervisega võimaldab jõuda olekusse, kus elu voogab õiget rada pidi – teatud määral justkui oled leidnud elu mõtte ning suudad seda pikaajaliselt nautida. Okinawa saare põhjarannikul elavad inimesed, kes on selle Ikigai asja hästi selgeks saanud ning nemad naljalt alla 100 aasta ei ela – sealjuures on nad elurõõmsad, õnnelikud ja vahvad.

Igas inimeses on see Ikigai olemas, vahel isegi mitu – oluline on see kuidagi üles leida, et tekiks selline elu voog, mis ilma väga pingutamata hoiab Sind õiges rööpas. Kellele rööbas ei meeldi, siis õigel rajal, õigel suunal. Kes korvpalli on mänginud, siis teate küll seda tunnet, et paned esimese kolmese sisse – siis mõtled, et vat kus vägevasti läks, proovin veel paremini panna – ja siis edasi lähevad kõik vahvasti mööda. Sellepärast lähevad, et Sa hakkad koledal kombel mõtlema selle soorituse peale ja kaldud oma ikigaist kõrvale. Kolmest tuleb panna sellise miljonäri pojale iseloomuliku enesekindlusega, nagu Aivar Kuusmaa. Üldse ei mõtle, lihtsalt viskad kõik sisse, sest see on Sinu Ikigai – see on Sinu viis, Sinu tee ja Sa teed seda, mida oled harjutanud.

Pikaajalise ennustusmehhanismiga liikidest oskan ma nimetada ainult inimest. Tänu sellele on paljuski ka meie liik säilinud, aga mis puudutab treenimist – siis siin ei ole selle ennustusmehhanismiga väga tark minna. Ei ole vaja lisastressi kui oled eelmises peatükis kirjeldatud wax on wax off staadiumis, Sa lihtsalt teed oma ja ei tegele ennustamisega. Ehk siis kui oled valinud oma tee, siis pole mõtet kogu aeg ennast kaaluda ja mõelda, kas ma olen pool kilo kergem või raskem. Muidugi on see lihtne – aga see stress mis poolest ootamatust lisakilost tuleb – on palju koormavam. Seda mõistagi et Sa endiselt jälgid oma treeneri ja juhendajatega kokkulepitud rezhiimi ja ei ole kukkunud vahepeal sõõrikuid vohmima õhtusöögiks.

Ühesõnaga, mis ma öelda tahan, selles Ikigai süsteemis tehakse alati paremaid tulemusi ja ei põleta heleda leegiga läbi enne resultaati. Lähed protsessis sees ilma igasuguste lootuste ja ootusteta ja tulemused tulevad iseenesest, oled järjekindel ja püsid valitud teel.

P.S. Pildi mõte on selles, et treeninghoones tuleb praegu kuni oma harjutuste juurde jõudmiseni kanda maski, nagu ka mujal. See on mõistlik ja võib palju aidata. Vererõhu näidu panen ka juurde.

Järgneb….

Broneeri aeg Dr Anneli Talviku vastuvõtule

Loe ka teisi Toomas Luhatsi blogi peatükke