22. PEATÜKK: “Yin ja Yang ehk 陰 ja 陽”

Eesti Entsüklopeedia ütleb, et Yin ja Yang on Muinas-Hiina maailmakäsituse põhimõisted, kosmogoonilised väed – piltlikult nais- ja meesalge, vari ja valgus – mille koostoimes kulgeb maailm. 

Ja mul on heameel, et mul on meestreener Eric Brauer ja naistreener Maarit Sarjas, sest täpselt nii nagu yin ja yang on ka nemad teineteist täiendavad ja selles suurepärased. Ericuga treenime me tavaliselt tugevamate raskustega. Maaritiga teeme me rohkem kergemate raskustega, justkui enam võimlemist või joogat – aga pigem ikkagi võimlemist. Samas pean ma muidugi kohe ütlema et ka Ericuga me tegelikult treenime kordinatsiooni ja tasakaalu jne – aga äkki ma taban seda veidi lihtsamini, sest eks see ajaliselt ikkagi kaunis pikk jõusaalis rühmamine on mingid otsad kätte andnud. 

Maaritiga jällegi on see kõik kuidagi selline pehmem ja naiselikult kergem või õhulisem, aga samas kohati raskem. Eriti pärast trenni tunned jälle et Sul on tagumikul veel üks lihas, mis on väga ootamatu. Viimane kord kui Maaritiga treenisime, siis ta jutustas kuidas on enda jaoks avastanud jooga ning tegi seda umbes poolteist aastat treeneriga ja hiljem oskab juba ise. Ja teist korda kogu oma teadliku elu jooksul ma mõtlesin, et ehk peaksin kunagi joogat ka proovima – kasvõi lihtsalt selle zeni pärast, mis minu meelest jooga meistritel alati näost väljendub. Esimene kord ma mõtlesin joogale tõsisemalt siis, kui tegin kunagi ammu Andres Mustoneniga Tähelaeva saadet ja Andres jutustas enda elu ja jooga koos kulgemisest – see oli kuidagi inspireeriv. 

Jooga (sanskriti keeles योग yoga ‘ike, rakend, ühendus’; tiibeti keeles rnal byor; hiina keeles 瑜伽 yuqie; jaapani keeles yuga) on india õpetustes filosoofia ja süsteem vaimseks arenguks ja vabanemiseks. (Wikipedia)

See mõistagi ei tähenda et ma Tervisestuudiost kuidagi eemale läheksin. Mitte mingil juhul, sest ma tajun ikka väga tugevalt – kuidas see ongi see õige ja täiuslik treening, vähemasti minule. Ma ju näen ka vaikselt neid teisi inimesi, kes Tervisestuudios käivad – paljuski on need inimesed – kellel on elule kõrged nõudmised, kes ka ise palju annavad, aga mis kõige tähtsam – kes oma tervist ei võta kuidagi iseenesestmõistetavalt ning ehk isegi olulisem – kellest paljud on käinud erinevates treeningutes ja proovinud erinevaid distsipliine – aga nagu meil seal öeldakse, “lõpetame me ikkagi kõik siin”. Ja see tähendab mõnedel juhtudel aastaid ja aastaid, mida samas kohas juba treenimas käiakse. Nii on ka minuga. 

Tervis on mulle täna väga tähtsaks saanud ja ma tõesti tahan usaldada selle inimestele, kellel on teadmised, kes on treenimist õppinud kõrgetes koolides ja kursustel ning kes armastavad oma tööd ja veel enam – kelle kirg sütitab ka mind. Nii et Eric Brauer ja Maarit Sarjas – ma südamest tänan Teid, isegi kui ma igakord seda trenni lõpuks piisavalt väljendada ei jaksa.

Piltidelt näete, kuidas karu tantsima õpetatakse, mismoodi Maarit  ette näitab ning seal kus on rohkem inimesi – annab Eric õpilastele nõu – kuidas suuremat pilti näha.

Jätkub…

Broneeri aeg Dr Anneli Talviku vastuvõtule

Loe ka teisi Toomas Luhatsi blogi peatükke