Perekond koosneb sageli kõige olulisematest sidemetest, mis inimestel üksteisega on. Enamik peresid kogevad siiski lahkarvamusi, stressi või konflikte. Siin tulebki sageli mängu perenõustamine, mis võib olla lihtne viis murede väljendamiseks ja seoste leidmiseks perenõustaja toel.

Põhjused, millal otsida välist tuge

Kärgpere – Seda tüüpi peredes võib olla raske orienteeruda, eriti kui laste elus on endiselt seotud ka teised varasematest suhetest pärit vanemad. Kasuvanema roll võib piiride loomisel olla täis käimasolevaid läbirääkimisi. Ükskõik, milline roll teil on, on tõenäoliselt igaühe eesmärk luua harmooniline perekond, kus kõik tunnevad end ära kuulatud ja tunnustatuna 

Muutused igapäevaelus – Uute asjadega kohanemine pole alati lihtne. See võib osutuda probleemiks igas vanuses inimestel, aga eriti lastel. Head näited muutustest elus, mille puhul pered võiksid tuge vajada on näiteks kolimine uude linna, abielulahutus, lein või kaotus perekonna sees

Üksinduse või sotsiaalse eraldatuse tunne – Mõnikord vajab meist igaüks omaette olemise aega, eks? Üksiolemise soovimine on normaalne kõigi jaoks, olenemata vanusest, nii nagu ka soov veeta rohkem aega perega. Kui aga eemaldumine perekonnast muutub muret tekitavaks, nn eelistamine jääda oma tuppa, soov mitte enam suhelda oma sõprade ja perega või pidev eneseväljendus, et mind ei mõisteta, võib see olla on seotud teiste märkidega. Kui inimene tunneb end oma peres üksikuna või kui ta seisab silmitsi muude muredega (nt depressioon või kiusamine), mis paneb ta end üksikuna tundma, võib perenõustamisest abi olla. 

Kohanemine teismeliste eluaastatega – Teismelised on tavaliselt täis emotsioone, ängi ja küsimusi. Samuti on teismeeas palju muutusi, millega kohanemisel lapsevanemana võib tekkida raskusi. See kohanemine on aga siiski võimalik. Perenõustamine võib aidata tuvastada teie peres toimuvaid probleeme, mis põhjustavad konflikte või emotsionaalseid segadusi. Terapeut võimaldab nii pere lastel kui ka vanematel oma muresid välja öelda, et nii luua parem side kogu pere vahel.

Saladuste omamine – Teatud asjad, mida hoiate enda teada, on teatud tingimustel loomulik ja tervislik. Kuigi avatus ja suhtlemine on perekonnas ja abielus hädavajalik, ometi ei tohiks see, kui mõned asjad endale hoiate, kellelegi haiget teha. Kui aga avastate, et hoiate pidevalt asju oma abikaasa eest või korraldate asju sihilikult, et teie partner või perekond sellest teada ei saaks, on see käitumine petlik ja salajane ning võib põhjustada suuri probleeme. Need harjumused võivad mõjutada kogu perekonda. Perenõustamine aitab teil ja teie abikaasal avastada teievahelise distantsi algpõhjuse ja selle, miks saladusi hoitakse. Perenõustaja võib aidata ületada ka suhtluslõhet, mida te oma partneriga kogete.

Intiimsuse puudumine / vältimine  Kui teie partner ei täida oma lubadusi või saadab varasemale partnerile Facebookis sõnumi – kas te ei väldi intiimsust et teda tema tegude eest karistada? Te ei tohiks kunagi tunda, et peate oma partnerit karistama. Suhtes peaksid kaks inimest oma probleemile vastastikku kasuliku lahenduse nimel koostööd tegema, mitte karistama üksteist ega kedagi teist perest. Kiindumuse ja positiivse suhtumise mitte ilmutamine on peen viis oma abikaasaga manipuleerimiseks. Mõnikord ei pruugi me isegi aru saada, et me seda teeme. Selline käitumine võib suhetes põhjustada tohutut tasakaalupuudust ning viia pahameele ja vihani. Perenõustamine võib aidata teil leida paremaid viise kuidas oma vajadusi suhtes paremini kommunikeerida.

Tervenemine minevikust – Tavaline on kuulda selliseid asju nagu “See on minevik, see pole enam oluline” või “Mis seda vana asja meeldetuletada.” Siiski on aegu, mil minevikus juhtunud asjadel võib olla püsiv mõju, kui seda ei käsitleta. Võib-olla mäletab teie laps midagi, mida te nooremana ütlesite, mis jäi temasse ja riivas tema tundeid, või juhtus traumaatiline sündmus, mis teda mõjutas. Võib-olla oli teie suhetes abikaasaga truudusetus ja sellel on olnud püsiv mõju. Need on näited olukordadest, kus perenõustamine võib aidata teil minevikust paraneda.

On veel palju põhjuseid, miks pered võivad nõustamisest kasu saada. Seega kõiki põhjuseid pole siin välja toodud, kuid see nimekiri on hea koht alustamiseks.

 

Broneeri aeg psühholoog-perenõustaja vastuvõtule

Tutvu hinnakirjaga