Paljude teiste faktorite kõrval mängivad kaalukontrollis olulist rolli inimese soolestiku mikroorganismid.

Soolestiku mikrobioom on interaktiivne ökosüsteem, mis tasakaalustatud koostöös sooletraktiga toodab erinevaid bioaktiivseid ühendeid. Soolestiku mikroflooras asub 95% inimkeha rakkude koguhulgast ning tasakaalu puudumine nende bakterite vahel mõjutab nii meie tervist kui kehakaalu.

Londoni King’s College’i teadlaste ulatuslik uuring kaksikutel, mille tulemused avaldati hiljuti Nature Genetics’is näitab, et soolestiku mikroflooral on keskne koht mitte ainult toitainete ümbertöötlemisel vaid ka rasvavarude tekke ja paiknemise kontrollimisel organismis. Uuritavatelt saadud rooja analüüsides leiti markereid, mida saab seostada kõhusisese (vistseraalse) rasva ladestumisega. Rasvkude on ainevahetuslikult vägagi aktiivne organ ning muutused rasvkoe toimimises seonduvad otseselt erinevate terviseparameetritega. Viimaste aastate teadusuuringud kinnitavad, et just kõhusisese rasvahulga tõus üle lubatud piirväärtuste tõstab mitmete haiguste tekkeriski, ellkõige südame-veresoonkonna haiguste ning 2. tüüpi diabeedi oma.

King’s College’i uuring kinnitab, et suurem osa soolestiku aktiivsusest on seotud meie eluviisi ja söömismustritega ja vaid väiksem osa (17.9%) geneetiliste teguritega, kuigi pahatihti kipume oma tervise ja kaaluprobleemides süüdistama just pärilikkust. Teadlaste sõnul toetab nende uuring väidet, et muutes toiduvalikuid ja toitekäitumist saame mõjutada ainevahetust ja kehakompositsiooni.

Lisaks koostati saadud uuringumaterjalide alusel andmebaas kindlate bakterite ainevahetuse käigus tekkinud biokeemilistest ühenditest ja viimaste seostest teatud tervisenäitajate ning kehakompositsiooniga. Kokku pandud andmete põhjal loodetakse välja töötada ainevahetust ja kehakaalu mõjutavaid toidulisandeid (N: probiootikume) ning ravimeid ning usutavasti võimaldavad uued teadmised tulevikus paremini nõustada tervise-, sealhulgas kaaluprobleemidega patsiente.

Koostanud: Kristel Ehala-Aleksejev

Allikas:

Zierer J, Jackson MA, Kastenmüller G, Mangino M, Long T, Telenti A, et al. The fecal metabolome as a functional readout of the gut microbiome. Nature Genetics, 2018; DOI: 10.1038/s41588-018-0135-7