Meil on hea meel teatada, et arstikeskus Sinu Arst sai 25 aastaseks!Algus Panoraamkeskuses Viru Hotellis

Kõik sai alguse 1996 aastal kui toona veel residendina töötanud dr Anneli Talvik (siis Anneli Kalle) kuulis Magdaleena haigla sööklajärjekorras, et Kaubahalli soomlastest omanikud plaanivad teha Tallinnasse eraarstikeskuse. Anneli otsis kollasest telefoniraamatust ühe soomlase, Pentti Nokelini, numbri. Pentti võttis Anneli tööle ja peagi avatigi Viru hotelli 25-ndal korrusel arstikeskus Sinu Arst. Anneli meenutab: “Väikeses, 24 m2 vastuvõtutoas töötamine oli tõeline katsumus.

Esimene kabinet Viru Hotellis

Samas ruumis oli kööginurk, tehti protseduure ja läbivaatusi, olid ka arsti ja õe töölauad. Ooteruumi mahtusid vaevalt kahe patsiendi põlved. Samas oli kõik ilus ja uus, sellist arstikeskust polnud Eestis üldse enne nähtud.” Meenutab arstikeskuse esimene med õde Ene Katkosilt: “Samal korrusel asus Panoraamkeskus oma kohviku, vinoteegi ja suveniiripoega. Hotelli ja Panoraamkeskuse töötajad olidki meil esimesteks kohalikeks klientideks. Loomulikult külastas meid palju soome turiste.”

Arstikeskusele tegevusloa saamiseks oli sel ajal vaja kõrgema kategooriaga arsti. Tuntud lastearst dr Karin Uibo oli valmis selle nimel Sinu Arstiga liituma. “Need olid Ikka väga segased ajad, kus mindi üle nõukogude meditsiinisüsteemilt lääne omale. Tasuline arstikeskus oli kohalikele inimestele ikka täiesti arusaamatu nähtus”, meenutab dr Uibo.

Tähtis roll arstikeskuse arengus oli teisel soomlasest omanikul, Auri Hakomaal, kes õpetas arstikeskuse töötajatele tol ajal kogu Eestis harukordset kaasaegset läänelikku teeninduskultuuri. Ent kahjuks läks arstikeskuse, Panoraamkeskuse ja Kaubahalli omanikfirma pankrotti. Dr Anneli Talvikul (Kalle) õnnestus arstikeskus Sinu Arst pankrotipesast mõistliku hinnaga välja osta ja jätkata juba ise selle arendmist.

Sinu Arst kolib Olümpia hotelli. Perearstikeskuse algus

1998. aastal saab Sinu Arst viieaastase rendilepingu Olümpia hotelliga. Kolitakse hotelli 25-ndale korrusele, kus on juba ruumi 52 m2. Toonane Hotell Olümpia tegevjuht Feliks Mägus meenutab: “Otsisime sel ajal põnevaid, hotelli põhitegevust toetavaid ideid.

Sinu Arst Olümpia Hotellis

Kui Anneli tuli ideega teha 25-ndale korrusele perearstikeskus, mis teenindaks ka hotelli külalisi, siis lõime temaga üsna kiiresti käed. Perearstisüsteem oli siis esimesi samme tegemas ja me mõtlesime, et miks peaks perearsti patsient minema vastuvõtule kuhugi halli polikliinikusse, kui ta saaks seda teha hoopis soliidses hotellis. See lähenemine üllatas paljusid.”

1998. aastal sai Sinu Arst ka ametliku loa alustada tegevust perearstikeskusena, olles üks esimestest eraalgatuslikest perearstikeskustest Tallinnas, mis ei kasvanud välja kunagistest polikliinikutest ja seal töötanud jaoskonnaarstidest. Oma nimistu said dr Anneli Kalle (Talvik) ja keskusega liitunud dr Ahti Virkus. 2002 aastal liitus Sinu Arstiga perearst dr Kristi (Parts) Otsmaa, kellest mõne aasta jooksul sai ka perearstikeskuse kaasomanik.

2004 aasta- hotelliajastu lõpp

Narva mnt 7 registratuur

Sinu Arsti perearstikeskus arenes hoogsalt ja peagi jäid Olümpia ruumid väikseks. Uueks asukohaks sai Narva mnt 7, kus esmalt oldi 107 m2 ruumides, aga peagi jäi seegi kitsaks ja siis koliti juba üle koridori, 230 m2 suurusele pinnale. Dr Otsmaa meenutab: “Kunagisest butiikperearstikeskusest oli saanud väga tõsiseltvõetav, moodne ja mitmekülgseid uusi teenuseid pakkuv arstikeskus, kus lisaks perearstidele andsid tasulist abi ka eriarstid.” Lisateenuseid ja arste valisid Dr. Talvik ja Dr. Otsmaa selle järgi, mida patsient enim vajas. Perearstikeskusest laiemat abi pakkuvate tervisekeskusteni oli jäänud veel üle 10 aasta.

 

Perearstikeskustest said Tervisekeskused

2017. aastal laienes Sinu Arst taas, avades Veerenni kliiniku. Sinu Arst Perearstikeskus oli üks kahest arstikeskusest, kes said esimesena Eestis uudse tervisekeskuse nimetuse.

Tervisekeskus Sinu Arst

Tervisekeskus Sinu Arst

Tänaseks töötab Sinu Arsti Tervisekeskuses 8 perearsti, 11 pereõde, 2 vaimse tervise õde, 2 füsioterapeuti ja ämmaemand. Endises asukohas Narva mnt-l asub Kesklinna kliinik, kus jätkab tööd eraarstikeskus Sinu Arst Terviseteenused. Selle keskuse motoks on “terviseteenused enne arsti, aga seda arsti pilgu all”. Keskuses lähtutakse printsiibist, et hea tervise aluseks on piisav liikumine, õige toitumine, korras vaimne tervis ja hea uni. Kliiniku mitmed erinevad arstid, terapeudid, õed ja treenerid aitavad igakülgselt inimesel seda saavutada. Pakutakse neid teenuseid, mida Haigekassa ei kompenseeri.

Veerenni kliinikus asub ka Lastekeskus ja Beebispaa, kus lähtutakse teadmisest, et õigete tegevustega beebieast alates luuakse tugev alus inimese tervisele täiskasvanueas. Lastekeskuses jälgivad perearstid oma hoole all olevate beebide arengut ja tasuliste teenuste valik toetab lapsi ja vanemaid nende terviseteekonnal, neid harides ja julgustades tegema õigeid tervisevalikuid.

Innovaatilised lahendused ja põnevad koostööpartnerid

Oma 25 aastasel teekonnal on Sinu Arstis võetud kasutusele mitmeid innovaatilisi lahendusi, mida hiljem on hakatud Eesti meditsiinisüsteemis laiemalt kasutama. Sinu Arst oli esimene, kes 2002 alustas arstide telefonitunniga ja pereõdede iseseisva vastuvõtuga, muutis keskuse paberivabaks, arendas välja kliinilise assistendi rolli praksises, võttis perearstidest kasutusele digitaalse registratuuri ja teenustele registreerimise ning oli üks esimesi, kes avas 24/7 e-visiidi võimaluse tehisintellekti poolt toetatud suhtluskanalis Leia.ai.

25 aasta jooksul on Sinu Arst olnud kohalikuks arstikeskuseks mitmele saatkonnale. On pakutud abi paljudele Eestis filminud nii välis- kui kodumaistele filmigruppidele, nende hulgas ka suurfilmi “Tenet” näitlejatele ja meeskonnale. Juba mitmendat aastat on Sinu Arst koostööpartneriks samuti 25-ndat sünnipäeva tähistavale PÖFF-ile, andes arstiabi nende väliskülalistele. Põnevaid väljakutseid pakkuvaid koostööpartnereid on veel mitmeid ja loodetavasti jätkub nendega tegemisi veel paljudeks aastateks.

Kuidas edasi?

Perearstikeskustele tuleb järgmine aastakümme otsustav- kas selline süsteem jääb ellu? Juba praegu suundub tervise hoidmisest rohkem huvitatud patsientuur mujale, sest perearsti kuvand ei vasta kaasaegse inimese vajadusele. Perearstiteenust ostab ju patsiendile Haigekassa, kes hoolimata nimevahetusest (Tervisekassaks) pakub ainult haiguste sümptomileevendust, olemasoleva haiguse jälgimist ja ravi tablettide ja noaga. Just haigekassa süvendab õpitud abitust ja abitud inimesed lämmatavad tänase perearstisüsteemi. Arvatavasti asendub tänane süsteem agentuuriarstide kiirsekkumistega, kes tegutsevad odavteenusena maakonnahaiglate kõrval ja kirjutavad välja aina uusi ja kangemaid ravimeid või vähemalt valuvaigisteid.

Dr Talvik vaatab tulevikku nii: “Sinu Arst on võtnud kindla suuna inimese tervise säilitamisele. Me rõhume selgele teadmisele, et eluviisihaiguste (diabeet, ülekaal, vererõhutõbi, ärevus jm) ennetamiseks ja paratamatute haiguste (vähid, autoimmuunhaigused, traumad jm) ravile kaasaitamiseks on vajalik hoida inimesel korras neli olulist alustala: liikumine, toitumine, vaimne tervis ja uni.

Me suuname järjekindlalt oma tegevuse neile inimestele, kes tahavad selle alusel oma tervist hoida. Alates beebidest kuni eakateni- ikka samad põhimõtted sobivad kõigile.”

Krista Rodima, kes on olnud Sinu Arsti patsiendiks Viru hotelli aegadest alates, kirjeldab oma pikaaegset kogemust nii: “Sinu Arst on olnud mulle õpetajaks, kuidas oma tervise eest tuleb hoolitseda ise, ta on andnud oskused selleks, ta on ka õpetanud, mida ei tohiks teha. Ta on õpetanud mind elama nii, et ma olen pidanud ainult äärmistel juhtudel tablettidest abi saama. Ta on olnud mu terviseteekonnal tugi ja ma väga loodan, et see jätkub.”

Sinu Arst tänab kõiki patsiente, kliente ja koostööpartnereid usalduse eest ja tuletab meelde:

TERVENA ELAMINE ON PIKK TEEKOND, OLEME SEAL SINU JAOKS OLEMAS