Sinu Arst – tervisekeskus ja tervena elamise teejuht
Minu käest on palju küsitud, mis selle Sinu Arstiga nüüd siis ikka toimunud on. Palju uuendusi, rohkelt uusi inimesi, kaks asukohta, viis kliinikut. Ja misasi see uus uhke mõiste, tervisekeskus, veel on?!
Proovin hästi lihtsalt: Tervisekeskus on riigi soov koondada arste grupipraksistesse ja eurorahadest innustatud betooniprojekt, mis tuleb alles sisuga täita. Meie eurorahasid ei taotlenud, kõlas keeruliselt, vaid oleme lihtsalt ehitanud uue pinna ja rendime seda. Nii nagu ennegi. Meie tegime tervisekeskuse Eestis ära esimesena ja täitsime selle sisuga nii, nagu pidasime õigeks. Ning arenguruumi jätsime ka! Haigekassa nõuab, et lisaks perearstidele ja pereõdedele peab selline keskus olema ka koht, kuhu saata patsient psühholoogi, logopeedi, ämmaemanda ja füsioterapeudi juurde. Parem, kui need tublid tegelased oleksid kõik tervisekeskuse sees ja omad.
Meie otsustasime samm-sammult areneda oma sisemise vajaduse järgi: kõige rohkem vajavad meie patsiendid psühholoogi abi – te ei kujuta lihtsalt ette, kui paljud haigused ei paranegi, kui ei tegele ärevushäire või depressiooniga. Nii me siis proovimegi pärast kehaliste kaebuste ärakuulamist ja uurimist inimesed abile suunata. Paljud on olnud sellest õnnelikumad ja ennäe imet – kehalised kaebused kadusid ka nagu võluvitsaga! Sellesse valdkonda kulub enamik meile eraldatud teraapiafondi rahast.
Ämmaemand on meil vastuvõttudel paraku istunud tühja – sest ka meie endi perearstid nõustavad kõigi rasestumisvastaste vahendite osas ja teevad günekoloogilisi PAP teste, et varakult üles leida võimalik vähk. Plaanime hakata jälgima rasedaid, ehk siis tekib ämmakale ka töine roll.
Füsioterapeut on muidugi hädasti vajalik, aga tänini ei jätku teraapiafondist selle jaoks raha. Seetõttu teeb meie fysio ka eravastuvõtte. Ta on muide väga hea – tunnise sessiooniga testib, paneb diagnoosi, vajadusel suunab arstide kaudu MRIsse või ortopeedi juurde, õpetab harjutused ja motiveerib. Suure hulga lihtsaid vigastusi ravib ise meie moodsate taastusraviseadmetega – GameReady ning laser, ultraheli ja magnet.
Algaval aastal kaalume, kas saame suunata mõned ärevad inimesed regulaarsesse trenni, sageli see ravib ärevat meelt, ja kui nad siis saavad liikumisspordist ülekoormusvigastuse, ootaks neid jälle haigekassa raha eest füsioterapeut… Nutikas plaan kitsastes tingimustes, eks?
Ja ega meie tervisekeskusel eriti muud vahet polegi varasema perearstikeskusega võrreldes. Teeme ikka oma tööd edasi nii hästi kui suudame ja proovime jääda rõõmsateks.
Lisaks võtame edaspidises töös aluseks uue aja tervisefilosoofia: selles panoraamis ei sõltu meditsiinist üldsegi nii palju, kui proovitakse inimestele muljet jätta. Seetõttu tervitab juba meie registratuuris kõiki patsiente kiri, et üldjuhul mõjutab arst inimese tervist ainult 10%.
Selleks et oma headele patsientidele, kes meile tegelikult väga meeldivad, ausalt ja päriselt tervise vallas mingit mõju avaldada, olemegi loonud Sinu Arsti Kliinikud (SA Kliinikud). Seal tahame pakkuda inimestele teadmisi, kuidas olla terve ja üldse mitte arste vajada. “Teenused enne arsti ja seda arsti pilgu all” on meie juhtlause.
Selleks rajasime SA Lastekeskuse ja SA Beebispaa (ainult lastesse tasubki ju investeerida, teadagi), SA Toitumiskliiniku (sest oled see, mida sööd), SA Tervisestuudio (sest enamik inimesi ei oska oma tervist liikumise kaudu mõjutada, vaid hoopis sageli lõhuvad seda), SA Yumeiho keskuse (sest nemad seal on ära võtnud selliseid seljavalusid, millega arstid, fysiod ja muud targad on hätta jäänud) ja SA Koolituskeskuse (selleks, et anda edasi “Teadmised terveks eluks”).
Kas see pole mitte loogiline valik ühelt arstilt – teha kõik selleks, et endal tööd hästi väheks jääks? 🙂
Edaspidi kirjutavad meie kliinikute arstid ja terapeudid ise, mis nad teevad ja mida tervisest hoolivatel inimestel tasuks teada.
Tervena elamine on pikk teekond, oleme Sinu jaoks seal olemas.
Head tervist soovides
Anneli Talvik
SA kliinikute looja ning perearst